wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Sztuka

Top 10 galerii sztuki które warto odwiedzić

Top 10 galerii sztuki które warto odwiedzić

Przygotowaliśmy dla Ciebie najpiękniejsze galerie sztuki na świecie. Nasz ranking podpowiada, które miejsca warto zobaczyć i dlaczego.

Galeria Uffizi – mekka dla miłośników dawnej sztuki

Tycjan, Rubens, Caravaggio, Leonardo da Vinci. To tylko kilku artystów, których można podziwiać we florenckiej Galerii Uffizi, jednym z najstarszych muzeów w Europie. Budynek ten, ufundowany przez Cosimo I de’ Medici, jest obowiązkowym punktem wizyty dla znawców starożytnego malarstwa i rzeźby.

Metropolitan Museum of Art – „filmowa”galeria sztuki

Największe muzeum w Stanach Zjednoczonych nazywane jest czasem amerykańskim Luwrem. Budynek Richarda Morrisa Hunta zrobi duże wrażenie na miłośnikach kultury. Co roku w galerii odbywa się MET Gala. Muzeum to pojawiło się także w kilku filmach. Słynną fasadę można zobaczyć w „Nocy w muzeum” i serialu „Seks w wielkim mieście”.

Tate Modern – galeria sztuki współczesnej

Tate Modern to galeria, którą każdy powinien odwiedzić. Kilka lat temu w obecnym miejscu muzeum znajdowała się elektrownia Bank side. Zaprojektowany przez Gilesa Gilberta Scotta budynek jest jedną z najbardziej charakterystycznych lokalizacji w Wielkiej Brytanii. Odbywają się tu także pokazy mody.

Narodowe Centrum Sztuki w Tokyo

Budynek ten, znany wszystkim miłośnikom nowoczesnej architektury, charakteryzuje się opływową bryłą. Japoński projektant Kisho Kurokawa zapewnił dużo miejsca w muzeum. Regularnie odbywają się tu wystawy specjalne organizacji współpracujących z galerią. Ośrodek nie posiada własnej kolekcji dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Niterói w Rio de Janerio

To muzeum jest również niezbędne do rankingu. Jedna z najbardziej fotogenicznych galerii na świecie została porównana do statku kosmicznego. Projekt Oscara Niemeyera i Bruno Contariniego składa się z efektownego wejścia prowadzącego do dużej, przeszklonej sali wystawowej.

Musée d’Orsay

Obiekt ten położony jest na lewym brzegu Sekwany i mieści bogatą kolekcję obrazów impresjonistów i postimpresjonistów. Budynek, w którym mieści się galeria, zapiera dech w piersiach. Ten dawny dworzec kolejowy został zaprojektowany przez Victora Laloux i ukończony w 1900 roku. Kolorowa fasada, ogromny zegar i szklany dach robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Muzeum oficjalnie działa tu od 1 grudnia 1986 roku.

Alte Pinakothek, Monachium

Monachium Alte Pinakothek mieści się w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Leo von Klenze. Wewnątrz znajdziesz dzieła Hieronima Boscha, Sandro Botticellego, Pietera Brueghela, Canaletta, Albrechta Dürera, El Greco, Leonarda da Vinci i nie tylko.

Hauser&Wirth w Londynie

House&Wirth to sieć popularnych galerii sztuki w Europie i Stanach Zjednoczonych. Właściciele muzeum słyną z oryginalnych pomysłów. Regularne wystawy odbywają się w różnych lokalizacjach, także w opuszczonych fabrykach.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Kolejnym miejscem, które pokochają wszyscy miłośnicy sztuki, jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. To wyjątkowe muzeum mieści się w Sukiennicach Krakowskich. To najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwszą stałą wystawę otwarto w 1884 roku w Sukiennicach. Pierwszą kolekcją przywiezioną do krakowskiej galerii był monumentalny obraz „Pochodnia Nerona”, który podarował miastu pisarz Henryk Szemiracki. Dzieło to jest obecnie prawdziwym skarbem, zajmującym honorowe miejsce w pomieszczeniu nazwanym imieniem jego autora. Inne obrazy i rzeźby, które można podziwiać w Sukiennicach, to dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak Piotr Michałowski, Artur Grotger, Jan Matejko i Leon Wiczkowski.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (galerie sztuki w Polsce)

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (20 km na południowy zachód od Radomia) mieści się w zabytkowym zespole pałacowym i jest idealnym miejscem dla miłośników sztuki. Zespół kulturalny położony jest na obszarze około 13 hektarów i obejmuje zamek, kaplicę, oranżerię, oficyny oraz budynki gospodarcze. A wszystko to otoczone jest parkiem krajobrazowym z malowniczymi stawami i starodrzewem. Na wystawie stałej Parku Rzeźby znajdują się prace Magdaleny Abakanowicz, Tony’ego Cragga, Krzysztofa M. Bednarskiego, Macieja Szankowskiego i Teresy Mulak.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.