wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Sztuka

 7 miast, które powinien odwiedzić każdy, kto lubi sztukę. Miłośnicy street artu.

 7 miast, które powinien odwiedzić każdy, kto lubi sztukę. Miłośnicy street artu.

Odkryj miasta, których mury opowiadają najciekawsze historie. Sztuka uliczna jest jak galeria sztuki, która spontanicznie i bez uprzedzenia zmienia swoją ekspozycję, ale aspekt estetyczny stanowi tylko połowę jej popularności. Ulica to jedyne miejsce, gdzie każdy, bez względu na to, kim jest i jakie jest wykształcenie artystyczne, może swobodnie wyrazić swoją opinię na temat otaczającej go rzeczywistości. To sprawia, że sztuka uliczna jest boleśnie autentyczna. Oto siedem miast, których mury opowiadają najciekawsze historie.

San Juan, Puerto Rico

Jednym z najbardziej znanych murali jest ten namalowany na rogu ulic Serra i Aurora. Przedstawia statek Krzysztofa Kolumba wyruszający na podbój nowych lądów w kolorze morza czerwonym od krwi jego ofiar. Zainaugurowany w 2010 roku Festiwal Sztuki Ulicznej Santuce Es Rey rozpalił artystyczną iskrę w dawno zaniedbanej dzielnicy Santuce, przekształcając ją w miejskie centrum sztuki ulicznej. „Kiedy tworzyliśmy mural w 2014 roku, nie było zbyt wiele sztuki ulicznej o implikacjach politycznych” – powiedzieli przedstawiciele kolektywu El basta, który stworzył mural. – Ale wszystko się zmieniło.

Stambuł, Turcja

Wielokulturowość i różnorodność są zakorzenione w społeczeństwie i światopoglądzie Stambułu. Pomimo obecnej sytuacji politycznej w regionie i geopolitycznego znaczenia Turcji, lokalni artyści uliczni są w dużej mierze apolityczni. Artyści uliczni Stambułu wywarli ogromny wpływ na lokalną historię i zwyczaje kulturowe. Wiele z nich nawiązuje nie tylko do ozdób osmańskich, ale także do sztuki starożytnej z Rzymu i Grecji. Innym popularnym motywem na ścianach zamku jest panda, znak firmowy artysty Leo Lunatic.

Kair, Egipt

Rewolucja w Egipcie w 2011 roku wywołała eksplozję wysoce politycznej sztuki ulicznej. Następnie portrety poległych działaczy i karykatury autorytarystów zaczęły pokrywać teren wokół placu Tahrir. Rząd zareagował bardzo szybko i brutalnie i większość otaczających murów została przemalowana. W okolicy pojawiły się jednak nowe dzieła sztuki ulicznej, w tym dzieło artysty występującego pod pseudonimem El Cido, które stanowi bardzo dosadny komentarz do wydarzeń 2011 roku.

Bangkok, Tajlandia

Bangkok to miasto, w którym sztukę uliczną można podziwiać pieszo lub z wody. Obrazy powstałe podczas corocznego Festiwalu Sztuki Miejskiej Bukluk są doskonale widoczne podczas rejsu promem z molo Tha Tien Pier do mostu Króla Taksina. Jeden z najsłynniejszych murali w Bangkoku jest dziełem belgijskiej artystki Loa. Loa podróżuje po świecie malując zwierzęta występujące w określonych regionach. Jego obraz w Tajlandii przedstawia dwa ogromne słonie, zajmujące niemal całą wysokość budynku, w którym są namalowane.

Ponadczasowe skarby Paryża

Miasto Świateł słynie z Luwru, najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie. W ogromnym pałacu w sercu Paryża wystawiane są takie dzieła, jak „Mona Lisa” Da Vinci i „Wolność prowadzi ludzi na barykady” Delacroix, ale scena artystyczna francuskiej stolicy to znacznie więcej. Na wschodnich obrzeżach Romainville znajduje się Musée de la Commune, w którym znajdują się niektóre z najsłynniejszych galerii Paryża, w tym Aires de Paris, Galeries Sator, Galeries Jocelyn Wolff i In Situ Fabienne Leclerc. W każdym miejscu międzynarodowi artyści prezentują swoje dzieła sztuki współczesnej. Co roku w październiku tysiące ludzi chcących kupić lub podziwiać dzieła sztuki przyjeżdża do miasta, gdzie międzynarodowe galerie, muzea, kolekcjonerzy i kuratorzy wymieniają się współczesnymi dziełami sztuki i organizują wystawy na całym świecie.Będę gościł w Paryżu na Międzynarodowych Targach Współczesnych Wystawa. Temu samemu celowi przyświecają targi sztuki Art Paris, odbywające się każdej wiosny w Grand Palais Ephémère.

Eksperymentalne oblicze Londynu

W stolicy Wielkiej Brytanii znajduje się wiele znanych na całym świecie muzeów i galerii. W Galerii Narodowej na Trafalgar Square, Tate Modern nad Tamizą i Saatchi Gallery znajdują się dzieła największych brytyjskich artystów, a także artystów międzynarodowych. Pollock, Matisse i Picasso to tylko niektórzy z niezliczonej liczby światowej sławy artystów zdobiących ściany londyńskich galerii. Londyn jest także domem dla wielu komercyjnych galerii sztuki, w których można bezpłatnie oglądać dzieła sztuki na sprzedaż. Minimalistyczna galeria White Cube w Bermondsey gościła takich artystów jak Tracey Emin i Damien Hirst. Eksperymentalna artystka Victoria Miro sprzedaje prace Yayoi Kusamy i Graysona Perry’ego. Jednak w galerii Taddais Ropak w Mayfair można znaleźć prace takich artystów jak Anish Kapoor, Anselm Kiefer i wielu innych. W mieście odbywają się także jedne z najlepszych na świecie aukcje dzieł sztuki, targi i wystawy prac studentów z czołowych uczelni artystycznych. Odwiedź Targi Sztuki Affordable w marcu i Targi Sztuki w Londynie w kwietniu. W styczniu i lutym Royal College of Art organizuje coroczną wystawę prac swoich absolwentów.

Bezcenne ikony Florencji

Ulice Florencji są sztuką samą w sobie. Zapierająca dech w piersiach fuzja sztuki klasycznej i współczesnej czyni to miasto kulturalną stolicą Włoch. Największe skarby kultury świata ukryte są w Galerii Accademia i Galerii Uffizi, gdzie znajduje się słynny posąg Dawida autorstwa Michała Anioła. W mieście dynamicznie rozwija się także sztuka współczesna. Mieszcząca się w XVI-wiecznym renesansowym Palazzo Rosselli del Turco (dawniej Ambasada USA) Galeria Studio Abba prezentuje dzieła węgierskiego artysty Karla Stengela, a także stałe kolekcje i dzieła prywatne artystów z całego świata. W Pałacu Strozzi znajduje się La Strozzina, siedziba Centrum Kultury Współczesnej Strozzina, dynamicznego miejsca warsztatów i pokazów artystycznych. W hotelu St. Regis Florence każdy centymetr przestrzeni jest odbiciem wielkiej sztuki miasta, od ozdobnych tynków i błyszczących żyrandoli w sali balowej Salone delle Feste po wykwintne obrazy olejne i antyki w apartamenty Odzwierciedla architekturę. Wnętrze bardziej przypomina ekskluzywną galerię sztuki niż hotel. Jeśli wolisz królewską atmosferę typową dla renesansu, wybierz Apartament Prezydencki da Vinci. Jeśli kochasz elegancki, minimalistyczny design słynnej włoskiej marki haute couture, nie szukaj dalej niż Bottega Veneta Apartment.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.