wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Sztuka

Muzea w Warszawie, które warto odwiedzić. Top 10 najlepszych muzeów

Muzea w Warszawie, które warto odwiedzić. Top 10 najlepszych muzeów

Muzea w Warszawie są jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Dzięki nim możesz poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin, m.in. : Historia Polski. Dzięki ich dużej liczbie, każdy znajdzie miejsce dla siebie. W artykule przedstawiono najpopularniejsze muzea płatne i bezpłatne w Warszawie.

Warszawska moda na muzea

Pierwsze muzeum w Warszawie powstało w 1805 roku w pałacu w Wilanowie. Następnie turyści mogli podziwiać liczne obrazy i rękodzieło. Obecnie w Warszawie działa kilkadziesiąt muzeów, a najciekawsze jest to, że cały czas pojawiają się nowe, bardziej innowacyjne i ciekawe muzea. Według danych Warszawskiego Zarządu Turystyki za 2017 rok Kopernik był jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce. W 2018 roku muzeum odwiedziło aż 1 144 188 osób. Z dalszych statystyk wynika, że ​​w 2019 roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło ponad 700 000 osób. Te miejsca są bardzo popularne.

Jakie muzea w Warszawie zobaczymy za darmo?

Nie wszystkie muzea w Warszawie są bezpłatne. Odwiedź za darmo Muzeum Plakatu, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Rysunku, Muzeum Więzienia Pawiak i wiele innych. Jest tak samo ciekawe jak płatne spoty, więc warto tam pojechać!

Najlepsze muzea w Warszawie

Do najczęściej odwiedzanych muzeów należą Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Warszawy i Centrum Nauki Kopernik. Dowiedz się więcej o tych miejscach i dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Znajduje się w nim ponad 830 000 eksponatów, w tym rzeźby, artefakty i obrazy ze wszystkich epok, od starożytności po czasy współczesne. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10: do 18: oraz w czwartki od 10 do 21. Bilety wstępu normalnego kosztują 15 zł, ulgowe 10 zł. Dostępne są także bilety rodzinne dla maksymalnie 2 osób dorosłych i 4 dzieci.

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy gromadzi i eksponuje zbiory związane z historią Warszawy. Niezwykła historia stolicy Polski opowiedziana jest poprzez 7 000 oryginalnych przedmiotów, wśród których znajdują się przedmioty codziennego użytku i dzieła sztuki. Dodatkowo muzeum posiada również małe kino, kawiarnię i taras widokowy na piątym piętrze budynku. Muzeum czynne od czwartku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. W każdy czwartek wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Szczególnie ważnym miejscem jest słynne Muzeum Powstania Warszawskiego, założone z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego. To interaktywne muzeum upamiętniające Powstanie Warszawskie 1944 r., wydarzenie, które na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski. Głównymi elementami wystawy są wielkoformatowe fotografie, komputery i monitory. Specjalnie zaprojektowane zwiedzanie poprowadzi Państwa przez poszczególne sale tematyczne, zachowując chronologię wydarzeń. To miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Ceny biletów zaczynają się od 18 zł.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Znajduje się w wyjątkowym miejscu, w którym przed wojną mieszkali Żydzi. W czasie wojny zamieniono go w getto. Stałe wystawy muzeum obejmują 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich. Chodzi o ich kulturę i tradycje. W samym budynku znajduje się piękna sala z wieloma ukrytymi symbolami i znaczeniami. Bilet normalny do muzeum kosztuje 30 zł, ulgowy 20 zł, a grupowy (od 10 osób) 15 zł. Dostęp do muzeum jest łatwy i znajduje się obok budynku UŁ. Parking dostępny jest również w Anielewicza.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce dla miłośników nauki, ale to nie tylko to. Dzięki temu możesz odkrywać tajemnice natury lub samodzielnie przeprowadzać eksperymenty sprawdzające Twoją wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na złudzenia optyczne. Obiekt posiada setki eksponatów, które pozwalają zrozumieć zjawiska związane z prądami, strachem, falami itp. Są też występy i planetarium. W weekendy, święta i święta cena biletu normalnego wynosi 33 zł, a biletu ulgowego 22 zł. W dni powszednie bilety normalne kosztują 31 zł, a ulgowe 21 zł. Bilety do planetarium należy zakupić osobno.

Muzeum Fryderyka Chopina

Kolejnym ciekawym muzeum w Warszawie jest Muzeum Fryderyka Chopina, słynne muzeum w Warszawie. Budynek ten znajduje się na terenie Pałacu Ostrogskich. Znajduje się tu mnóstwo eksponatów i multimediów, dzięki którym można poznać jego historię i twórczość. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 23 zł w przypadku biletu normalnego i 14 zł w przypadku biletu ulgowego. Otwarte codziennie od 9:00 do 17:00.

Muzeum Wojska Polskiego

Kolejnym obiektem ważnym dla historii Polski jest Muzeum Wojska Polskiego. Jak sama nazwa wskazuje, eksponowane są tu zbiory poświęcone historii wojskowości i historii Polski. Największą atrakcją tego muzeum są niewątpliwie samoloty, pojazdy wojskowe i czołgi. Muzeum czynne jest od 9:00 do 16:00. Bilet wstępu obejmuje grupowe zwiedzanie wystawy. Dla 1-5 osób kosztuje 160 zł, dla 6-10 osób kosztuje 220 zł. Przy budynku znajduje się tani i wygodny parking.

Muzeum Neonów

Istnieje stała kolekcja wystawowa obejmująca zabytkowe neony i inne instalacje reklamowe. Większość z nich została zaprojektowana przez znakomitych artystów. Muzeum organizuje także wydarzenia specjalne, takie jak zwiedzanie z przewodnikiem i pokazy filmowe. Bilety wstępu normalnego kosztują 15 zł, ulgowe 12 zł. Muzeum jest czynne od 12: 00 do 17: 30 w poniedziałki, czwartki i piątki, od 12: 00 do 18: w soboty i od 11: 00 do 17: 30 w niedziele.

Muzeum Życia w PRL (dawniej Czar PRL)

Muzeum Życia w PRL to miejsce, w którym młode pokolenia mogą poznać przeszłość swoich rodziców. Starsi ludzie będą pamiętać, jak wyglądało życie w PRL-u. Muzeum to powstało, aby przybliżać historię i rzeczywistość życia w tamtych czasach. Odgrywa wielką rolę. Obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 12: 00 do 18: 00 oraz w weekendy od 10: do 18: 00. Bilety dla dorosłych kosztują 18 zł, ulgowe 12 zł. Parking podziemny dostępny jest przez całą dobę.

Muzeum Polskiej Wódki

Historii produkcji wódki. Wystawa skierowana jest do osób zainteresowanych polskim stołem i kulturą tego trunku. Można także wziąć udział w degustacji i otrzymać certyfikat rzeczoznawcy. Koszt zwiedzania muzeum bez degustacji to 19 zł. Cena ta wzrasta w zależności od jakości i popularności próbowanych napojów. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12: 00 – 20: 00.

Inne ciekawe muzea w Warszawie

Muzeów w Warszawie jest wiele, nie sposób ich wszystkich wymienić. Oprócz miejsc znajdujących się na liście warto odwiedzić także Muzeum Kosmosu, Muzeum Iluzji, Muzeum Katyńskie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Geologiczne. Jest wiele innych muzeów, z których każde zdecydowanie zasługuje na nagrodę. Wymieniliśmy jednak te najpopularniejsze i najciekawsze wśród turystów.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.