wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Kultura

Popularne polskie pisarze

Popularne polskie pisarze

Chcesz wiedzieć, kim są najpopularniejsi autorzy? W tym artykule przedstawiamy zestawienie utworzone na podstawie tegorocznego rankingu najchętniej czytanych autorów z Raportu Bibliotek Narodowych. Najbardziej nas ciekawiło, jacy współcześni polscy autorzy dominowali na listach bestsellerów, dlatego pominęliśmy klasykę. Henrik Sienkiewicz i Adam Mickiewicz, w wykazie nie uwzględniono autorów zagranicznych.

1. Remigiusz Mróz

Na pierwszym miejscu znajduje się jeden z rekordzistów pod względem liczby wydawanych książek w ciągu roku. Powieści kryminalne Remigiusza Mroza od lat sprzedają się jak świeże bułeczki, a wiele z nich doczekało się ekranizacji popularnych seriali telewizyjnych.  Dwa lata z rzędu zajmował pierwsze miejsce w rankingu autorów popularnych.

Olga Tokarczuk

Wisła zawrzała od emocji po zdobyciu przez polskiego pisarza Literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku. Po Szymborskiej pierwsza polska laureatka Nagrody Nobla zdominowała listy bestsellerów książkowych i, jak widać, jej nazwisko pozostaje aktualne. W ostatnich miesiącach ukazał się Wrażliwy Narrator, zbiór wykładów i esejów Olgi Tokarczuk.

Andrzej Sapkowski

Polski pisarz, którego historie, światopogląd i bohaterowie podbili świat. Dzięki serii gier komputerowych opartych na kultowej polskiej sadze o Wiedźminie, Geralt z Rivii przedostał się także za granicę. Mimo upływu czasu książki Andrzeja Sapkowskiego wciąż ukazują się w Polsce w nowych wydaniach i wciąż przyciągają nowe pokolenia czytelników.

Szczepan Twardoch

Śląski to najpopularniejszy język wśród polskich prozaików. Twórczość Szczepana Twardocha cieszy się dużym uznaniem czytelników i krytyków. Autor jest wielokrotnym laureatem i finalistą najważniejszych polskich nagród literackich. Kilka miesięcy temu na ekranach kin pojawił się słynny serial telewizyjny pt. „Król”, będący ekranizacją jego powieści.

Blanka Lipińska

Polski pisarz, który zasłynął za granicą filmową adaptacją swojego bestsellera „365 dni”. Blanka Lipińska przyciąga zarówno wiernych fanów, jak i silnych przeciwników. Trudno zatem przejść obojętnie obok jej książki.

Katarzyna Nosowska

Kobieta-orkiestra. Piosenkarka, autorka tekstów piosenek i książek, które zapisały się w sercach tysięcy czytelników w Polsce. Pierwszy raz na liście najpopularniejszych pisarzy pojawiła się w 2018 roku, wróciła w ubiegłym za sprawą olbrzymiego sukcesu jej drugiej książki, czyli Powrotu z Bambuko.

Wojciech Chmielarz

Jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Wojciech Chmielarz w przeszłości pracował jako dziennikarz, współpracując w szczególności z: agentami wywiadu i detektywami: To doświadczenie nadało jego prozie wiarygodności i spotkało się z dużym uznaniem czytelników. W tym roku po raz pierwszy pojawił się w rankingu najpopularniejszych polskich pisarzy.

Alicja Sinicka

Autorka, która podbiła serca czytelników powieściami w stylu domestic noir. W tym roku zadebiutowała na liście najpopularniejszych polskich pisarzy, ale wiele wskazuje na to, że jej nazwisko zobaczymy także w przyszłym. Książki Sinickiej utrzymują się bowiem wśród bestsellerów, a ostatnio dołączyła do nich najnowsza powieść autorki pt. Będziesz tego żałować.

Katarzyna Grochola

Kto jest najpopularniejszym polskim pisarzem oprócz Katarzyny Groczoli? Nigdy w życiu! Autor najdłużej utrzymuje się na liście znanych polskich autorów. Od 2012 roku jej nazwisko  stale pojawia się w raportach „Najbardziej czytanych autorów” BN.

Donald Tusk

Kolejny autor w naszym rankingu nie jest autorem „etatowym”, co nie zmienia faktu, że jego autobiografia cieszy się ogromną popularnością. Donald Tusk wyprzedził samego Tolkiena w rankingu najchętniej czytanych autorów BN w tym roku, więc coś musi się dziać. Czy sądzicie,   że ukaże się kolejna książka polityka?

Zygmunt Miłoszewski

Ranking najpopularniejszych polskich autorów 2020 roku uzupełnił Zygmunt Miłoszewski. Szczególne uznanie i dużą popularność zyskała jego trylogia kryminalna o Theodorze Szackim. Nazwisko autora zostało przywrócone na listę dwa lata później.

Podsumowanie

Wszystkie teksty w stylu „Najpopularniejszych polskich autorów fantasy – ranking” są subiektywnym wyborem autora i dzieła. Jak pokazuje powyższy artykuł, gatunki takie jak fantasy i science fiction cieszą się w Polsce dużą popularnością i nie brakuje świetnych pisarzy, którzy te tendencje wykorzystują. Niektórzy skłaniają się ku horrorowi, inni wplatają w swoje powieści wątki kryminalne i historyczne. Czasem wyobraźnia bierze górę, a czasem jest to po prostu subtelny dodatek, który dodaje uroku całej książce. Mamy nadzieję, że spośród powyższych sugestii wybierzesz to, co chciałbyś przeczytać. Jeśli szukasz więcej książek fantasy, koniecznie sprawdź naszą dedykowaną zakładkę na naszej stronie internetowej.Życzę wspaniałych chwil czytelniczych i niezapomnianych wrażeń.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.