wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Kultura

Najbardziej znane wydarzenia kulturalne w Europie

Najbardziej znane wydarzenia kulturalne w Europie

Około 12 scen, na których uczestnicy festiwalu gromadzą się, aby tańczyć, śpiewać i celebrować chwile spotkania ze swoimi ulubionymi gwiazdami muzyki – czy już tego doświadczyłeś? Czy byłeś kiedyś na jednym z najważniejszych europejskich festiwali muzycznych? Wszyscy wiemy, że nie ma lepszego sposobu na zabawę niż Ten. Z każdym kolejnym koncertem, każdą piosenką, każdą nutą wyzwala się nowa porcja energii. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych festiwali w Europie i podpowiemy, czego się na nich spodziewać.

Primavera Sound, Barcelona, Hiszpania

Festiwal ten istnieje od 18 lat i jest legendą na scenie muzycznej. Co roku króluje w festiwalowych rankingach i imponuje nie tylko składem, ale i atmosferą. Primavera Sound łączy muzykę z atmosferą barcelońskiego krajobrazu i plaż. Krajobraz ten leży pomiędzy ciekawą architekturą miasta a Morzem Śródziemnym. To tętniące życiem wydarzenie odbywa się na początku lata w odnowionej dzielnicy Parc del Forum w Barcelonie i zawsze gromadzi niezwykle zróżnicowany skład artystów. Wcześniejsze występy na festiwalu to Radiohead, My Bloody Valentine, The Pixies, Arctic Monkeys i Motörhead. W tym roku odbędzie się w dniach 3-7 czerwca. Ceny biletów na cały festiwal zaczynają się od 195 euro.

Glastonbury, Pilton, Anglia

Najpopularniejszy festiwal w ojczyźnie Beatlesów – Glastonbury pierwszy raz zorganizowano w 1970 r. Od kilkunastu lat, podczas każdej edycji, odwiedza go ponad 175 000 osób. To wydarzenie łączące różne dziedziny sztuki – teatr, kino, instalacje artystyczne, performance oraz doskonałą muzykę. Na scenie festiwalu występowały najbardziej znane nazwiska w historii muzyki – od Dolly Parton i Davida Bowiego, po U2 i Adele. W tym roku organizatorzy zapowiedzieli występy Paula McCartneya, Taylor Swift oraz Diany Ross. Pierwsza pula biletów została już wyprzedana (fani festiwalu wykupili wszystkie karnety w zaledwie 34 minuty!), ale w planach jest uruchomienie kolejnej, w pierwszym tygodniu kwietnia. Co ciekawe, bilety na pierwszą edycję Glastonbury kosztowały 1 funta – w cenie, oprócz koncertów, było także mleko od lokalnego dostawcy. Dziś za karnet trzeba zapłacić 265 razy więcej.

SZIGET (BUDAPESZT, WĘGRY)

Akcja Sziget (po węgiersku „wyspa”), jak sama nazwa wskazuje, rozgrywa się na wyspie Óbuda, która przepływa wokół Dunaju. W ciągu siedmiu dni imprezy wyspę dosłownie zamieszkuje ponad 400 000 fanów muzyki, tzw. Szitizens, czyli „wyspiarzy”. W ramach festiwalu odbywają się koncerty największych nazwisk branży muzycznej (Robbie Williams, Avicii, Florence and the Machine itp.

GLASTONBURY (PILTON, ANGLIA)

Festiwal Glastonbury cieszy się wśród melomanów statusem kultowego, a na liście artystów występują wyłącznie największe gwiazdy. Na pierwszy festiwal, który odbył się w latach 70. XX wieku, bilety sprzedano 1500 osobom za 1 funta. Jako bonus dodaliśmy także darmowe mleko z pobliskiej farmy! W 2014 r. dostępnych było ponad 100 000 biletów po 210 funtów każdy, które wyprzedały się w ciągu 90 minut. Za darmowe mleko: Przed imprezą od 44 około 400 pasących się tam krów będzie trzeba przewieźć z terenu festiwalu do specjalnego motelu.

HIDEOUT (ZRCÉ, CHORWACJA)

Jeśli nie lubisz podróżować z ciężkimi walizkami, po prostu zabierz ze sobą strój kąpielowy na Hideout Festival! Pięć dni atrakcji na plaży Zurce, położonej na adriatyckiej wyspie Pag i otoczonej malowniczymi górami. Imprezami można bawić się nie tylko na plaży, ale także przy basenie czy na łodzi.

EXIT (NOWY SAD, SERBIA)

Organizowane są również festiwale dla miłośników akustyki fortec wojennych, takie jak Exit Festival odbywający się w twierdzy Petrovaradin w serbskim Nowym Sadzie. W 2014 roku festiwal otrzymał tytuł „Najlepszego dużego festiwalu europejskiego” w konkursie European Festival Awards. Festiwal sięga 2001 roku i powstał jako inicjatywa studentów walczących o pokój i demokrację w Serbii i na całych Bałkanach. Ta silna filozofia społeczna nadal przyświeca Exit Festival, firmie non-profit. Tegoroczna lista artystów jest szczególnie bogata w gwiazdy ze świata muzyki tanecznej.

TOMORROWLAND (BOOM, BELGIUM)

Tomorrowland, mekka wszystkich fanów elektronicznej muzyki tanecznej, to jeden z najpopularniejszych festiwali na świecie, a bilety zwykle wyprzedają się jak świeże bułeczki. Ostatnio w ciągu godziny sprzedano 360 000 biletów. Wydarzenie przyciąga festiwalowiczów z ponad 220 krajów z całego świata. Jeśli kupisz bilety w późniejszym terminie, będziesz mógł obejrzeć transmisję na żywo lub wybrać się do Stanów Zjednoczonych lub Brazylii, gdzie odbędzie się także festiwalowa edycja.

ULTRA (MIAMI, USA)

Ultra to festiwal muzyki elektronicznej skupiający najlepszych DJ-ów świata. Ostatnio było tak tłoczno, że bilety w przedsprzedaży wyprzedały się w 4 minuty. Ultra to z pewnością świetne miejsce na imprezę, odbywające się w sercu rajskiego Miami. Ze względu na ogromną popularność wydarzenia (i równie trudną do zdobycia bilety) obecnie na całym świecie odbywa się 10 odrębnych festiwali Ultra.

GOVERNORS BALL (RANDALL’S ISLAND, NOWY JORK, USA)

Tak naprawdę Governors Ball nie ma nic wspólnego z polityką, jest bowiem trzydniowym festiwalem muzycznym odbywającym się na małej wyspie pomiędzy Manhattanem, Queens i Bronxem. Choć jest to jedno ze skromnych wydarzeń na naszej liście, wierzymy, że mogłoby znaleźć się w gronie najważniejszych festiwali na świecie. Mogą to potwierdzić artyści, którzy niedawno pojawili się na scenie, tacy jak Drake i Lana Del Rey. Dużą zaletą jest tutaj jego lokalizacja. Tylko w kilku miejscach na świecie można posłuchać na żywo swojego ulubionego zespołu i jednocześnie podziwiać panoramę Nowego Jorku.

SONAR (BARCELONA, HISZPANIA)

Sonar to międzynarodowy festiwal muzyki progresywnej i sztuki nowych mediów. A więc gratka dla wszystkich multimedialnych szaleńców z akcentem muzycznym i kulturalnym. Wraz z kilkoma siostrzanymi festiwalami na całym świecie, Sonar stał się stałym punktem w kalendarzu miłośników współczesnej muzyki i sztuki.

FUJI ROCK (NAEBA, JAPONIA)

Fuji Rock to największe w Japonii wydarzenie muzyczne na świeżym powietrzu. Wcześniej odbywał się u podnóża góry Fuji, od końca lat 90. XX wieku odbywa się w ośrodku narciarskim Naeba, w otoczeniu magicznych lasów i źródlanej wody. Aby dostać się na siedem etapów festiwalu, trzeba będzie przejechać się gondolą o długości ponad pięciu kilometrów. Gwarantujemy zapierający dech w piersiach widok!

COACHELLA (INDIO, USA)

Sądząc po nazwie, Festiwal Muzyki i Sztuki Coachella Valley odbywający się na terenie Empire Polo Club w sercu pustyni w Kolorado może nie wydawać się najbardziej ekscytującym wydarzeniem roku. Mimo to Coachella stała się miejscem wartym odwiedzenia i sfotografowania. Choć program wydarzenia jest tradycyjnie wypełniony wybitnymi artystami, o wiele ważniejsi niż sam występ są sami uczestnicy imprezy, w tym VIP-y obecni na wydarzeniu.

PODSUMOWANIE

Europa jest pełna różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które warto zobaczyć. Należą do nich festiwale muzyczne, teatralne, filmowe i literackie, a także wystawy sztuki. Informacje o wydarzeniach kulturalnych w Europie można znaleźć na różnych stronach internetowych oraz w lokalnych punktach informacji turystycznej. Do najpopularniejszych festiwali muzycznych należą Glastonbury Festival, Roskilde Festival, Sziget Festival i Primavera Sound. Jeżeli interesują Cię wydarzenia kulturalne w Europie, polecamy zaglądać na strony organizatorów i portale kulturalne w celu uzyskania informacji o nadchodzących festiwalach, wystawach i innych wydarzeniach. 

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.