wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Kultura

Najbardziej znane wydarzenia kulturalne w Polsce

Najbardziej znane wydarzenia kulturalne w Polsce

Bogate dziedzictwo kulturowe Polski opiera się na jej położeniu geograficznym i ponad 1000-letniej historii, obejmującej powstania, zabory oraz I i II wojnę światową. Do wydarzeń kulturalnych zaliczają się wydarzenia muzyczne, teatralne, literackie i kulinarne. Sprawdź wydarzenia, których nie możesz przegapić!

Impreza sylwestrowa

Na całym świecie Sylwester obchodzony jest z wielkim hukiem. Ludzie spotykają się także w Polsce, aby organizować ekscytujące wydarzenia i zjazdy rodzinne. Na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się największa plenerowa impreza sylwestrowa. Imprezę zakończy o północy piękny pokaz świateł laserowych. Powyższy pokaz odbył się zamiast fajerwerków.

Uroczystości wielkanocne

Obchody wielkanocne rozpoczynają się na tydzień lub dziesięć dni przed Niedzielą Wielkanocną i kończą w Poniedziałek Wielkanocny. Następnie możesz kupić wszelkiego rodzaju arcydzieła. Na krakowskim jarmarku można zobaczyć różnorodne kolorowe dekoracje, w tym drewniane i ceramiczne pisanki. Można też kupić króliki, kurczaczki i zajączki wielkanocne.

Juwenalia

To coroczne święto studenckie, którego początki sięgają XV wieku w Krakowie. Odbywa się przed sesją letnią w maju lub na początku czerwca. Juwenalia mają standardowy format i rozpoczynają się kolorową paradą. Następnie władza (burmistrz lub prezydent) wręcza uczniom symboliczny klucz do miasta.

Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej

Po raz pierwszy odbyły się w czerwcu 1999 r. Ich celem była prezentacja kultury żydowskiej w formie muzyki, literatury, poezji i dzieł sztuki. To dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Gdańsku. W programie liczne koncerty, lekcje języka hebrajskiego, seminaria, wystawy, wieczory literackie i wiele innych. Organizatorem jest Polskie Żydowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Wianki

Święto to obchodzono niegdyś z okazji przesilenia letniego. Rytuały obejmowały przeskakiwanie ognisk, wróżenie i wspólne spacery po lesie w poszukiwaniu mitycznych kwiatów paproci. Wianki nad Wisłą obchodzone są do dziś. W programie koncerty muzyczne i wydarzenia kulturalne. W tym roku jedną z głównych atrakcji będzie Orfeo Majinun.

Festiwal Kultury Żydowskiej

Wielkie wydarzenie muzyczno-teatralne. Artyści pochodzą nie tylko z Polski, ale z całego świata. Co roku odbywa się ponad 200 wydarzeń promujących kulturę żydowską. Warszawskie synagogi przy ulicy Prożnej i placu Grzybowskim stały się centrum emocjonujących wydarzeń muzycznych i teatralnych podczas trwającego od ośmiu do dziesięciu dni festiwalu.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku

To prawdopodobnie jeden z największych plenerowych festiwali handlowych i kulturalnych w Europie. Tradycja Świętego Jarmarku dominikańskiego sięga 1260 roku. Następnie możesz odwiedzić liczne stragany z fascynującymi akcesoriami, dekoracjami, jedzeniem i nie tylko. W programie także koncerty muzyczne i spektakle teatralne.

Zielonogórskie Święto Wina

Święto to związane jest ze zbieraniem winogron z pobliskich winnic i transportem ich do browaru w celu produkcji wina. Po raz pierwszy festiwal odbył się w październiku 1852 roku. Obecnie odbywa się w pierwszym lub drugim tygodniu września. Rozpocznie się w sobotę i potrwa dziewięć dni.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.