wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Kultura

Jakie miejsca kulturowe odwiedzić w Polsce

Jakie miejsca kulturowe odwiedzić w Polsce

Rozumiemy, że nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie czekają na turystów w Polsce. Tym bardziej, że powinna spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dlatego też chciałbym przedstawić kilka z nich. Nasze sugestie mogą pomóc Ci zaplanować podróż, weekend lub wakacje.

Co znajdziesz w artykule?

  • zestawienie ciekawych miejsc kulturowych w Polsce 
  • propozycje zarówno atrakcji naturalnych, jak i zabytków wartych uwagi

1. Kopalnia Soli “Wieliczka”

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Polski, odwiedzana co roku przez setki tysięcy turystów z całego świata. Warto w planach wizyty w naszym kraju uwzględnić lokalizację tej atrakcji turystycznej pod Krakowem. Kopalnia Soli w Wieliczce została po raz pierwszy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

2. Wrocław

Wrocław to moje rodzinne miasto i jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Wrocław przyciąga turystów swoim kosmopolityzmem, różnorodnością atrakcji i atmosferą, reklamowaną pod hasłem „Wrocław – Miasto Spotkań”. Nie ma w Polsce ciekawszego miejsca na wspaniały weekend.

3. Mazury (Kraina Wielkich Jezior Mazurskich)

Jeśli chcesz odpocząć na łonie natury, w otoczeniu jezior, lasów, ścieżek rowerowych, małych miasteczek i wielu zabytków, zainteresują Cię Mazury i Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Około 3000 jezior usianych terenami zielonymi i dziewiczą przyrodą oferuje mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu.

4. Kraków

Myśląc o najpiękniejszych miejscach w Polsce, które warto odwiedzić choć na weekend, nie można pominąć Krakowa. To miasto jest polskim miastem eksportowym dla turystów zagranicznych i wielu turystów przybywa do Polski. Cóż, w Krakowie i okolicach jest tyle do zobaczenia, że ​​wystarczy na długi dzień zwiedzania. Będąc w Krakowie koniecznie odwiedźcie Rynek Główny z Sukiennicami i Katedrą Mariacką. Stąd rozbrzmiewa charakterystyczny dźwięk trąbki maryjnej. Według legendy dźwięk ucichł w chwili postrzelenia trębacza. Wrogowie oblegający Kraków. Dalszy spacer zaprowadzi nas do Zamku Królewskiego na Wawelu, położonego nad brzegiem Wisły.

5. Wybrzeże Morza Bałtyckiego

Nie miałem pojęcia, że ​​Morze Bałtyckie jest tak różnorodne, dopóki nie spędziłem dwóch tygodni podróżując wzdłuż wybrzeża. Polski odcinek wybrzeża obejmuje ponad 800 km linii brzegowej, od granicy niemieckiej w okolicach Świnoujścia po Krynicę Morską na Mierzei Wiślanej. Przechodząc przez poniższe miasta, będziesz także mijał różne typy wybrzeży i krajobrazów.

Nad polskim Bałtykiem znajdują się nie tylko popularne i zatłoczone kurorty wypoczynkowe, ale także duże miasta z wieloma kameralnymi miasteczkami i zabytkami ukrytymi w naturze, z dala od masowej turystyki. Wzdłuż wybrzeża znajdziesz piaszczyste plaże, wydmy, strome klify, latarnie morskie, przybrzeżne jeziora i dziką przyrodę.

6. Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy

Chroniona przez Białowieski Park Narodowy Puszcza Białowieska jest jedyną atrakcją przyrodniczą Polski i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pradawne lasy po obu stronach granicy polsko-białoruskiej są domem dla największej na świecie populacji żubrów wolnych i należą do najstarszych w Europie, a ich początki sięgają czasów pierwszych królów Polski. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach powierzchnia lasów zmniejszyła się, ale trudno znaleźć równie dziewicze lasy.

7. Góry Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to wyjątkowy region na mapie ciekawych miejsc w Polsce, który warto odwiedzić i poznać bliżej. Turyści cieszą się tu m.in. surowymi szczytami gór, zalesionymi górami Wałbrzycha i Jelenią Górą, pełnymi malowniczych krajobrazów, unikalnymi formacjami skalnymi Kotliny Kłodzkiej, tajemniczymi Górami Sowieckimi itp., z których można swobodnie korzystać.

8. Bieszczady

Szukając ciekawych i pięknych miejsc na weekend w Polsce, naturalnym pomysłem, który przychodzi do głowy jest: „Zostaw wszystko i jedź w Bieszczady”. I to nie jest taki zły pomysł. Bieszczadzkie szlaki piesze pozwolą odpocząć od tłumów turystów, a niezwykłe atrakcje przypomną długie chwile spędzone w Bieszczadach.

9. Twierdza Srebrna Góra

Jeżeli szukacie ciekawych miejsc do odwiedzenia w Polsce na weekend, nie możecie przegapić największej górskiej twierdzy w Europie, jednej z głównych atrakcji turystycznych Gór Sowich na Dolnym Śląsku. Twierdza Srebrna Góra pozostała niepokonana, a podczas wojen napoleońskich była oblegana tylko raz.  Fort ma sześć bastionów, kilka bastionów i ponad 300 pomieszczeń w środku. Na wypadek wojny twierdza Srebrna Góra została zaprojektowana tak, aby pomieścić około 4000 żołnierzy, ale w razie potrzeby liczbę tę można było zwiększyć nawet do 5000.

10. Jura Krakowsko-Częstochowska i Szlak Orlich Gniazd

Pasmo górskie rozciągające się przez Śląsk i Małopolskę, którego krawędzie wyznaczają Kraków i Częstochowa, to tzw. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Do regionu ściągają turyści szukający pomysłów na weekendowe wypady do ciekawych miejsc w Polsce, zwabieni licznymi jaskiniami oraz szlakami pieszymi i rowerowymi prowadzącymi do Orlego Gniazda, które łączy kilka zamków i twierdz.

11. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce, które trzeba odwiedzić z zupełnie innych powodów niż pozostałe miejsca wymienione w tym artykule. Przyjedź do Oświęcimia na lekcję historii i przyjrzyj się niemieckim obozom zagłady, w których niemieccy zbrodniarze zamordowali ponad milion osób. Muzeum Auschwitz-Birkenau to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów zagranicznych miejsc w Polsce. W latach 1940-1942 obóz był „tylko” jednym z kolejnych obozów pracy, jednak po realizacji Konferencji w Wannsee i „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” stał się miejscem masowych mordów. Nie ma nic lepszego od uczenia się historii niż Auschwitz.

12. Kraina Wygasłych Wulkanów

Czy wiesz, że w Polsce było kiedyś wiele wulkanów?Wiele pozostałości jej wulkanicznej przeszłości można znaleźć na Dolnym Śląsku, w pobliżu Chełmińskiego Parku Krajobrazowego. Kraj z tzw. wygasłymi wulkanami. Na niskich wzgórzach pomiędzy Złotą i Jaworem znajdują się nie tylko wygasłe wulkany, ale także malownicze wąwozy, ciekawe formacje skalne, wieże widokowe, a nawet winnice. Jeśli szukasz ruin wulkanicznych, odwiedź Rezerwat Przyrody Dolina Myśliborski, wspaniałe Organy Welisławskie i wejdź na szczyt Ostrzycy, najwyższego szczytu Przylądka Kaczawskiego.

13. Szczecin

Nic dziwnego, że Szczecin reklamuje się hasłem „Wiszące ogrody”. Możesz zaplanować swoje szlaki turystyczne tak, aby z łatwością przejść przez szereg parków i poczuć się jak w pięknym zakątku natury, a nie w stolicy stanu. Można zobaczyć rozległy Las Alkoński, kolorowe Jezioro Szmaragdowe, wszech obecne rzeki (zwłaszcza Odrę), parki i place.

14. Wieże widokowe Dolnego Śląska

Pagórkowaty teren Dolnego Śląska nadaje się nie tylko do budowy naturalnych tarasów widokowych, ale także do budowy wież widokowych. Na Dolnym Śląsku naliczyliśmy ponad 50 punktów widokowych i wież (wszystkie zaznaczone na mapie punktów widokowych Dolnego Śląska), ale ich rozszyfrowanie może zająć kilka tygodni.

15. Poznań

Wizyta w Poznaniu to dobra opcja na miły weekend w Polsce. Zabytki stolicy Wielkopolski pozwalają na kilkudniowe aktywne zwiedzanie, jak przystało na duże miasto, ale możliwe są także jednodniowe wycieczki. Wtedy warto skupić się na najbardziej charakterystycznych zakątkach miasta.

Dowiedzieliśmy się o długiej liście ciekawych miejsc i atrakcji w Polsce, które warto odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki, weekendowego wypadu lub w ramach dłuższej wycieczki. Okazuje się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby cieszyć się podróżowaniem. Możliwości weekendowych w Polsce jest tak wiele, że skorzystanie z nich zajęłoby miesiące, a nawet lata. Życzę Ci wszystkiego najlepszego w eksploracji i wizycie w Polsce.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.