wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Sztuka

Ciekawe miejsca w Polsce związane ze sztuką i artystami

Ciekawe miejsca w Polsce związane ze sztuką i artystami

Nasz kraj jest pełen ciekawych zakątków i fascynujących miejsc. Polska to różnorodny krajobraz, wielowiekowe zabytki oraz wyjątkowa kultura i sztuka. Oferuje turystom zarówno obszar przybrzeżny z pięknymi plażami, wysokimi górami, jak i zachwycającymi zielonymi jeziorami. Oprócz miejsc historycznych i różnorodnych wydarzeń, nie brakuje projektów i festiwali, które pozwalają doświadczyć artystycznej strony naszego kraju. W Polsce istnieje duża liczba muzeów, ośrodków edukacyjnych i centrów sztuki, które przyciągną miłośników sztuki. Jednak każdy znajdzie tam coś ciekawego i wartego obejrzenia. Kalendarze wydarzeń artystycznych stanowią integralną część większości miast i miasteczek, dlatego warto choć raz zanurzyć się w świat sztuki i kultury.

Interesujące obiekty i wydarzenia na mapie kulturalnej Polski

Pierwszym miejscem, które polecamy jest „Galeria Sztuki Nowoczesnej Fabryka Robotów”. Znajduje się w Mosznej i został w całości stworzony przez jednego człowieka, Sebastiana Kucharskiego. Fabryka Robotów to świetne miejsce dla każdego fana robotów, dużego i małego. Zainspirowani filmami science fiction artyści stworzyli figurki robotów różnej wielkości, z których jedna osiągnęła wagę 900 kilogramów. Prace wykonywane są w sposób przyjazny dla środowiska, gdyż części do nich powstają najczęściej z części pochodzących z samochodów i innych przedmiotów codziennego użytku. Prawdziwe zero odpadów.Odwiedzając Moszną warto odwiedzić tamtejszy zamek, który posiada wiele wież i wieżyczek. Lubelski karnawał Sztukmistrzów to także świetna okazja do poznania polskiej kultury. Na ulicach miasta można podziwiać wielu artystów, którzy wprowadzają nas w sztukę cyrkową, teatr, muzykę i taniec. Jest to atrakcja, z której może korzystać cała rodzina. Oprócz pokazów trudnych umiejętności żonglowania w ramach festiwalu odbywają się także występy uliczne i koncerty muzyczne.

Zachęta Narodowa Galeria pl Małachowskiego 3

W Zachęta, zanim przekroczysz próg, pomyśl szczególnie o wspaniałym budynku, w którym się mieści. Równie imponujące jest wnętrze, ze sztuką XX i XXI wieku. W zbiorach galerii znajduje się ponad 3500 obiektów, w tym dzieła polskich ikon. W ramach wystawy czasowej można oglądać prace Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, Zbigniewa Rivery i Wilhelma Sasnala. Kolejna wystawa zbiorowa to „Zmiana ustawień”. Scenografia teatralna i społeczna w Polsce XX i XXI wieku” odnosi się do teatru jako wrażliwego narzędzia rejestracji przemian społeczno-kulturowych. Penetracja przestrzeni artystycznej to zjawisko, które u Zacenty ukazuje się niezwykle precyzyjnie i pięknie. Niezawodna uczta dla zmysłów.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Wybrzeże Kościuszkowskie 22

W oczekiwaniu na obiecaną stałą budowę warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej warto regularnie wybrać się nad Wisłę, aby zobaczyć skromny pawilon będący jego tymczasowym domem. Organizowane tam wystawy zawsze poruszają drażliwe kwestie społeczne i polityczne związane ze sztuką. MSN twierdzi obecnie, że „nigdy więcej tego nie zrobi”. „Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” odbyła się z okazji 80.

Muzeum Narodowe Al. Jerozolimskie 3

Zawsze dużo się tu dzieje! Jeśli odwiedzasz Muzeum Narodowe po raz pierwszy, warto zapoznać się z wystawami specjalnymi. Obecnie możemy zobaczyć to, co „widzialne”. Na wystawie znajdują się 143 obrazy, w tym obrazy Zdzisława Beksińskiego, Romana Opałki i Tamary Łempickiej, z których większość ukryta jest w magazynach muzeum. Ponadto, w rocznicę śmierci mistrzów Bruegla i Rembrandta, wystawione zostaną ich grafiki, a do połowy stycznia będzie czynna duża azjatycka wystawa „Splendor i Finezja”. Umysł i materia w sztuce koreańskiej. Ekspozycja stała jest obszerna i warto ją zwiedzać w kilku etapach. Koniecznie odwiedź Galerię Polskiego Wzornictwa, gdzie znajdziesz perełki designu.

Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie ul. St. Kostki Potockiego 10/16

Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników plakatów, ale także dla miłośników sztuki w ogóle. Muzea zakładają, że plakaty uznawane są za obrazy, a obrazy podlegają uniwersalnym prawom interpretacji. Tego rodzaju analiza artystyczna wiąże się z wieloma wyzwaniami. Lokalne zbiory obejmują ponad 36 000 dzieł polskich i ponad 25 000 dzieł zagranicznych. Do tej pierwszej zaliczają się najstarsze obiekty z 1892 roku, anonimowe plakaty o podróżach parowcami oraz kultowe dzieła twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Prace międzynarodowe obejmują: Abstrakcyjne plakaty z lat 70. autorstwa Joan Miro i geometryczne arcydzieła Giovanniego Pintoriego. Obecnie trwa przebudowa wystawy. Koniecznie odwiedźcie muzeum od 15 listopada.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Jazdów 2

Warto tu przyjechać zaraz po spacerze po sąsiadujących Łazienkach Królewskich z dobrze dotlenioną głową i jasną percepcją. Dzieje się tak dlatego, że w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski często gości się sztukę, która łączy znane nazwiska z młodymi debiutantami, tworząc przyjemne, wyrafinowane, analityczne i dające do myślenia doświadczenie. Zakończona właśnie wystawa „Dotyk Sztuki” była wspaniałym poligonem doświadczalnym dla twórców i widzów (w tym dzieci). Już wkrótce otwarta zostanie wystawa Karola Radziszewskiego, a nieco później obiecująca pierwsza europejska wystawa japońskiego kolektywu Hislom. W Zamku Ujazdowskim koniecznie odwiedźcie księgarnię i przytulne kino wyświetlające filmy o tematyce artystycznej.

Galeria Raster ul. Wspólna 63

Rivera, Polnik, Rydet i Sasnal to nazwiska artystów, których prace zostały zaprezentowane w pięknej białej sali Luster. Jedna z najaktywniejszych polskich galerii w kraju i najsłynniejsza na świecie, promująca sztukę współczesną i młodych artystów. Wspomniany Wilhelm Sasnal zaczynał w Rastrze jako członek grupy Ładnie. Galerię założył w 2001 roku duet krytyków sztuki Łukasz Gorczyca i Michał Kaczyński. Jej najnowsza wystawa, która jest obecnie w przygotowaniu, to „Duch domu” Dominiki Olszowy, która dotyczy przestrzeni życiowych charakteryzujących się sprzecznymi emocjami. Obok zwyczajnych zasłon i skórzanych mebli pojawia się fantastycznych krasnoludków. Po przejrzeniu koniecznie sprawdź publikacje (w tym publikacje Rastra) znajdujące się w ofercie lokalnej księgarni.

Królikarnia ul. Puławska 113a

Ten spacer po Mokotowie rozpoczyna się od spaceru po łące w parku rzeźb wokół Królikarnię. Należą do nich między innymi: Prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Najnowszą pracą jest „Melancholia” – piękna, mieniąca się formą Maurycego Gomulickiego, która działa już trzeci rok w parku. Wewnątrz XVIII-wiecznego zamku Królikarnię znajduje się Muzeum Rzeźby. Odbywają się tu wystawy pomnikowe i spotkania artystyczne. Kolejnym zapowiadanym wydarzeniem będzie instalacja dźwiękowa „Słuchy – Koncert gościnny”. Polecamy także udział w zorganizowanym przez Królikarnię spacerze „Szlakiem Zabytków Warszawy”.

Jakie jest Twoje ulubione wydarzenie artystyczne w Polsce? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach! Przeczytaj także o najciekawszych wydarzeniach lokalnych w Polsce i wyjątkowych pamiątkach z naszego kraju.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.