Przygotowaliśmy dla Ciebie najpiękniejsze galerie sztuki na świecie. Nasz ranking podpowiada, które miejsca warto zobaczyć i dlaczego.
Galeria Uffizi – mekka dla miłośników dawnej sztuki
Tycjan, Rubens, Caravaggio, Leonardo da Vinci. To tylko kilku artystów, których można podziwiać we florenckiej Galerii Uffizi, jednym z najstarszych muzeów w Europie. Budynek ten, ufundowany przez Cosimo I de’ Medici, jest obowiązkowym punktem wizyty dla znawców starożytnego malarstwa i rzeźby.
Metropolitan Museum of Art – „filmowa”galeria sztuki
Największe muzeum w Stanach Zjednoczonych nazywane jest czasem amerykańskim Luwrem. Budynek Richarda Morrisa Hunta zrobi duże wrażenie na miłośnikach kultury. Co roku w galerii odbywa się MET Gala. Muzeum to pojawiło się także w kilku filmach. Słynną fasadę można zobaczyć w „Nocy w muzeum” i serialu „Seks w wielkim mieście”.
Tate Modern – galeria sztuki współczesnej
Tate Modern to galeria, którą każdy powinien odwiedzić. Kilka lat temu w obecnym miejscu muzeum znajdowała się elektrownia Bank side. Zaprojektowany przez Gilesa Gilberta Scotta budynek jest jedną z najbardziej charakterystycznych lokalizacji w Wielkiej Brytanii. Odbywają się tu także pokazy mody.
Narodowe Centrum Sztuki w Tokyo
Budynek ten, znany wszystkim miłośnikom nowoczesnej architektury, charakteryzuje się opływową bryłą. Japoński projektant Kisho Kurokawa zapewnił dużo miejsca w muzeum. Regularnie odbywają się tu wystawy specjalne organizacji współpracujących z galerią. Ośrodek nie posiada własnej kolekcji dzieł sztuki.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Niterói w Rio de Janerio
To muzeum jest również niezbędne do rankingu. Jedna z najbardziej fotogenicznych galerii na świecie została porównana do statku kosmicznego. Projekt Oscara Niemeyera i Bruno Contariniego składa się z efektownego wejścia prowadzącego do dużej, przeszklonej sali wystawowej.
Musée d’Orsay
Obiekt ten położony jest na lewym brzegu Sekwany i mieści bogatą kolekcję obrazów impresjonistów i postimpresjonistów. Budynek, w którym mieści się galeria, zapiera dech w piersiach. Ten dawny dworzec kolejowy został zaprojektowany przez Victora Laloux i ukończony w 1900 roku. Kolorowa fasada, ogromny zegar i szklany dach robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Muzeum oficjalnie działa tu od 1 grudnia 1986 roku.
Alte Pinakothek, Monachium
Monachium Alte Pinakothek mieści się w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Leo von Klenze. Wewnątrz znajdziesz dzieła Hieronima Boscha, Sandro Botticellego, Pietera Brueghela, Canaletta, Albrechta Dürera, El Greco, Leonarda da Vinci i nie tylko.
Hauser&Wirth w Londynie
House&Wirth to sieć popularnych galerii sztuki w Europie i Stanach Zjednoczonych. Właściciele muzeum słyną z oryginalnych pomysłów. Regularne wystawy odbywają się w różnych lokalizacjach, także w opuszczonych fabrykach.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Kolejnym miejscem, które pokochają wszyscy miłośnicy sztuki, jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. To wyjątkowe muzeum mieści się w Sukiennicach Krakowskich. To najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwszą stałą wystawę otwarto w 1884 roku w Sukiennicach. Pierwszą kolekcją przywiezioną do krakowskiej galerii był monumentalny obraz „Pochodnia Nerona”, który podarował miastu pisarz Henryk Szemiracki. Dzieło to jest obecnie prawdziwym skarbem, zajmującym honorowe miejsce w pomieszczeniu nazwanym imieniem jego autora. Inne obrazy i rzeźby, które można podziwiać w Sukiennicach, to dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak Piotr Michałowski, Artur Grotger, Jan Matejko i Leon Wiczkowski.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (galerie sztuki w Polsce)
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (20 km na południowy zachód od Radomia) mieści się w zabytkowym zespole pałacowym i jest idealnym miejscem dla miłośników sztuki. Zespół kulturalny położony jest na obszarze około 13 hektarów i obejmuje zamek, kaplicę, oranżerię, oficyny oraz budynki gospodarcze. A wszystko to otoczone jest parkiem krajobrazowym z malowniczymi stawami i starodrzewem. Na wystawie stałej Parku Rzeźby znajdują się prace Magdaleny Abakanowicz, Tony’ego Cragga, Krzysztofa M. Bednarskiego, Macieja Szankowskiego i Teresy Mulak.