wilq.pl

Blog tematyczny o hobby, kulturze, sztuce

Nauka

Jak szybko nauczyć się nowego języka? 10 metod, które stosują poligloci

Jak szybko nauczyć się nowego języka? 10 metod, które stosują poligloci

Chcesz nauczyć się nowego języka, ale boisz się podjąć kilkuletni kurs? Mamy dobrą wiadomość: nauka języka nie zajmuje dużo czasu. Stosując metody zalecane przez nas, już w ciągu jednego roku będziesz mógł swobodnie wypowiadać się na wiele tematów.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

1. Jak szybko nauczyć się języka?

2. Ile czasu dziennie powinienem poświęcić na naukę języka?

Jak szybko nauczyć się języka?

Nauka języków obcych w szkołach opiera się zazwyczaj na starych i nieefektywnych metodach. Nauczyciele spędzają dużo czasu zadając pytania dotyczące słownictwa, dyktując zasady gramatyczne i rozwiązując testy z myślą o egzaminie końcowym. W rezultacie wielu uczniów nawet po kilku latach nadal nie potrafi swobodnie posługiwać się tym językiem. Jak możemy inaczej podejść do nauki języków?

Zacznij od krótkich, prostych dialogów

Pierwszą radą, jaką słyszę od osób mówiących więcej niż jednym językiem, jest to, aby zacząć od przeczytania i wysłuchania dialogu. Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak możesz to zrobić, jeśli nie znasz języka. Odpowiedź jest prosta. Spróbuj najprostszego. Na początku będziesz sprawdzać wiele słów, ale w miarę upływu tygodni będziesz sprawdzać mniej słów. Celem jest nauczenie się języka „właściwie”.

Czytaj, czytaj, czytaj

Po rozpoczęciu dialogu możesz zacząć czytać opowiadanie lub książkę. Upewnij się, że masz dobry chwyt na poziomie podstawowym. Możesz na przykład czytać książki dla dzieci. Czytanie takich tekstów to świetny sposób na wprowadzenie słów w naturalny i ciekawy sposób. Co więcej, nauka historii jest o wiele przyjemniejsza i wciągająca niż zapamiętywanie słów bez kontekstu. Wybór materiałów do czytania, które z jakiegoś powodu Cię interesują, sprawia, że ​​czytanie przebiega płynniej. Gdy osiągniesz nieco wyższy poziom, możesz także rozszerzyć ofertę o wybrane pozycje w języku polskim. Jeśli Twoim hobby jest ogrodnictwo, kup książkę, która jasno wyjaśnia, jak dbać o kwiaty. Nie zmusza do czytania. Buduj wewnętrzną motywację do nauki języka. Niezastosowanie się do tego może skutkować niepowodzeniem.

Czytaj mądrze, nie na czas

Jak czytać język obcy i szybko poznać rezultaty? Na pewno nie w pośpiechu. Pamiętaj, robisz to dla siebie. Nie martw się, jeśli zajmie to więcej czasu, niż oczekiwano. Liczy się nie to, ile stron przeczytasz, ale to, ile nauczysz się z każdej strony. Poniżej znajdują się metody często polecane przez osoby znające wiele języków. Czytaj rozdziały, akapity i strony od początku do końca. Skoncentruj się i spróbuj zrozumieć jak najwięcej. Wróć i zacznij czytać. Tym razem skupimy się na nieznanych słowach, które mogą spowodować, że nie zrozumiesz całych zdań. Zapisz i przetłumacz te słowa. Zapamiętaj tylko te fragmenty, które są istotne dla zrozumienia tekstu. Proszę przeczytaj zdanie jeszcze raz. Przejdź do następnego fragmentu. Teraz, czytając go po raz pierwszy, podkreśl słowa, które znasz z poprzedniego zdania.

Od początku pracuj nad wymową

Wiele osób odkłada naukę poprawnej wymowy. Na początku opanujesz głównie słownictwo i gramatykę, ale mówienie będzie odłożone na bok. Jest to błąd, który trudno później naprawić. O wiele łatwiej jest od razu nauczyć się podstawowych słów, niż ponownie powtarzać wymowę. Taka sytuacja powoduje strach i zawstydzenie związane z mówieniem w obcym języku. Nie odkładaj tego na później, ucząc się wymowy.

Rozmawiaj regularnie

Jeśli chcesz szybko nauczyć się języka, najlepiej zacząć mówić nim regularnie już od drugiego miesiąca. Poszukaj w mediach społecznościowych osób z Twojej okolicy, które studiują podobnie i zaproponuj wspólne picie kawy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli Twój budżet na to pozwala, znajdź kogoś, kto będzie ćwiczył z native speakerem kilka razy w miesiącu. Wiele osób wybiera takie korepetycje w formie dyskusji na wcześniej ustalone tematy. W Internecie można znaleźć kilka platform oferujących oferty pracy dla nauczycieli. Zajęcia mogą odbywać się online lub na żywo. Ceny konferencji zaczynają się od 40 zł.

Wprowadź język obcy do swojej codzienności

 Jeśli nie mieszkasz w kraju, w którym mówi się tym językiem, staraj się stykać z nim na co dzień. W jaki sposób to zrobić?  Słuchaj muzyki z kraju języka, którego się uczysz. Wyszukaj seriale i filmy w tym języku. Oglądaj z polskimi napisami. Obserwuj influenserów w tym kraju, aby zobaczyć codzienne treści w tym języku. Ustaw witrynę w określonym języku jako stronę główną. Pamiętaj, aby uwzględnić treści, które są naprawdę interesujące. Pobierz aplikację Vocabulary na swój telefon i wypróbuj ją w każdej wolnej chwili. A co najlepsze, ma ona formę gry, w którą można grać podczas nudnej podróży autobusem lub czekania w kolejce do lekarza.

Ucz się jednego języka na raz

Nauka dwóch języków jednocześnie w naturalny sposób wydłuża proces nauki, ponieważ trzeba dzielić swoją uwagę i czas. Co więcej, istnieje duże ryzyko pomyłki. Jeśli jednak tolerujesz utratę prędkości, wybierz przynajmniej języki, które znacznie się od siebie różnią, takie jak hiszpański i japoński.

Nie bądź perfekcjonistką

Jeśli chcesz szybko podnieść swój język do poziomu komunikatywnego, przestań być perfekcjonistą. Zaakceptuj fakt, że nie będziesz rozumieć wielu słów i zdań przez dłuższy czas. Pomyśl, co by się stało, gdybyś czytając książkę w języku obcym, spojrzał na każde słowo z osobna i zaczął szukać innych znaczeń, synonimów, antonimów itp. dla tego słowa. Mijają godziny, a ty poczujesz się bezradny i zmęczony. A zaplanowany tekst pozostaje nieprzeczytany. Takie podejście przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i nigdy nie pomoże w szybkiej nauce języka. Pamiętaj, że nawet ludzie mówiący płynnie innym językiem mogą czasami Cię nie zrozumieć. Nie umniejsza to jednak ich wysokiego poziomu. Uważaj, aby nieświadomie nie postawić sobie za cel zostania native speakerem. Nigdy nie poznasz każdego słowa i zdania. Biorąc to za oczywistość, unikniesz frustracji i zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Skoncentruj się na nauce a nie trikach

Nauka języka obcego wymaga dużego wysiłku i to wszystko. Nie miej złudzeń, że istnieje sekretny przepis na osiągnięcie wielojęzyczności w 3 miesiące. Czy masz już w koszyku nagrania, które pomogą Ci uczyć się koreańskiego podczas snu? Wystarczy włączyć je codziennie przed snem? Niestety jesteś o krok od wyrzucenia pieniędzy w błoto. Zamiast tego zainwestuj w wysoko ocenianą aplikację do nauki języków.

Ile czasu dziennie poświęcić na naukę języka?

Chcesz szybko nauczyć się języka obcego, ale trudno Ci znaleźć choćby godzinę na naukę?Przestań myśleć kategoriami czasu i skorzystaj z metody mikro learningu. Jakiego rodzaju jest to treść? Chodzi o to, aby codziennie uczyć się przynajmniej przez 10 minut. Być może możesz w ciągu dnia robić krótkie przerwy od innych zadań, aby czytać lub słuchać. Zrób to w drodze do pracy, podczas kąpieli lub przed pójściem spać. Nie ma znaczenia, czy otworzysz książkę na 20 minut raz dziennie, czy na 10 minut dwa razy dziennie. Dostosuj proces nauki do swojego harmonogramu. Dużą zaletą mikro learningu jest to, że wykorzystuje naszą naturalną zdolność koncentracji. Wkuwanie przez kilka godzin bez przerwy nie jest zbyt produktywne, ponieważ po 30 minutach koncentracja zaczyna gwałtownie spadać.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Maciek. Specjalista od spraw związanych ze sztuką, nauką i kulturą. Również jestem do pomocy przy stworzeniu eventów i pomagam innym znaleść pasję ich życia. Zachęcam do przeczytania artykułów na stronie wilq.pl, na pewno będą one ciekawe dla Państwa.