Nawet jeśli myślisz, że nauka nowych rzeczy jest łatwa, nauka nowych słów może okazać się nieoczekiwanie trudna, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz uczyć się nowego języka. Jak skutecznie uczyć się słownictwa Poniżej zestawiłem kilka wskazówek, które przetestowałem podczas nauki.
Rozsądnie dobieraj słowa
Łatwiej będzie Ci zapamiętać słowa potrzebne do rozmowy o swoim życiu i zainteresowaniach. Skupmy się najpierw na nich. Podziel swoje nowe słownictwo na kilka konkretnych obszarów i utwórz kilka oddzielnych list.
Skojarzenia przede wszystkim
Najlepszym sposobem na zapamiętanie czegoś jest nadanie temu znaczenia. Słowa bez kontekstu to tylko lista liter i są trudne do zapamiętania. Łatwiej zapamiętać słowa, jeśli możesz je skojarzyć z czymś, co już znasz lub uważasz za interesujące. Tak Lampariello sugeruje naukę nowych słów, czyli układanie zdań ze słów. W ten sposób umieścisz słowa w kontekście i ułatwisz ich zapamiętanie. Na przykład, ucząc się słów takich jak „pies”, „kot”, „deszcz” i „słońce”, spróbuj połączyć je w jedno zdanie, takie jak to: „Psy lubią słońce, ale koty lubią, gdy pada deszcz. ” Nie ma znaczenia, czy zdanie jest poprawne, czy nie. Po prostu twórz zdania z nowymi słowami, a zapamiętasz je na dłużej.
Rób notatki
To nie przypadek, że uczniowie mają obowiązek robić notatki podczas zajęć. Zapisywanie lub zapisywanie słów i ich definicji spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, zapisanie tego faktycznie pomaga ci to zapamiętać. Po drugie, jak już coś zapiszesz, zawsze będziesz mógł do tego wrócić. W dobie smartfonów jest to zaskakująco łatwe. Po prostu utwórz wirtualny notatnik i zacznij wpisywać nowo poznane słowa i wyrażenia.
Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj
Regularne powtarzanie jest jednym z najważniejszych elementów procesu uczenia się. Ćwiczenie pamięci poprzez powtarzanie materiału w określonych odstępach czasu pozwala przenosić nowe słowa z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Jest to kluczowy element Metody Babel. Istnieje wiele skutecznych sposobów powtarzania słownictwa, samodzielnie lub z innymi. Fiszki pozwalają na zapisanie obcego słowa na jednej stronie i jego tłumaczenie na drugiej, a jeszcze lepiej na zapisanie całego zdania zawierającego nowe słowa i ich tłumaczenie (przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, np. B).Idealne do samodzielnego powtórki, ćwiczenia i powtórzenie Babbela). Bardziej towarzyską opcją jest nauka nowo poznanych słów z innymi. Jeśli wyjaśnisz jej, jak używać słów w określonym kontekście, zostaną one zapisane w pamięci długotrwałej.
Nie dopuść do tego, żeby zapomnieć nowe słówka
Jeśli nie używasz słów na co dzień, wróć do początku. Najlepszym sposobem na trwałe zapamiętanie nowych słów jest używanie ich w codziennej rozmowie. Staraj się jak najczęściej rozmawiać w swoim nowym języku z kolegami i znajomymi z kursu językowego oraz kontaktować się z native speakerami. Dzięki temu nowo poznane słownictwo zostanie utrwalone.
Oglądaj filmy bądź nagrywaj siebie
Kto nie kocha dobrego filmu? Mamy świetną wiadomość. Możesz uczyć się nowych słów, oglądając swój ulubiony serial. Wystarczy, że zamiast polskiego dubbingu lub narracji wybierzesz oryginalną ścieżkę dźwiękową z napisami. Kiedy natkniesz się na nowe słowo, możesz natychmiast wyszukać dokładne tłumaczenie i usłyszeć przykładowe zdania z tym słowem. Nowe słowa przychodzą na myśl niemal naturalnie. Wystarczy, że obejrzysz ulubione filmy i seriale i zapamiętasz słownictwo, aby nie było to wcale męczące. Inną możliwością jest nagranie siebie. Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które są blisko Ciebie i chcą Cię wysłuchać. Tematy poruszane w nagranym filmie zależą tylko od Ciebie. Możesz nagrywać to, co czytasz o swoich ulubionych produktach lub przeglądać popularne blogi. Mam tylko nadzieję, że wszyscy będziecie się dobrze bawić podczas nauki i że powieją dobre wiatry.
Rozmowy z native speakerami
Czy wiesz, że rozmowa jest najważniejszą metodą nauki języka obcego? A z kim najlepiej rozmawiać? Oczywiście z native speakerem! Nawet krótkie rozmowy w języku obcym mogą być bardzo cenne w nauce języka. Kiedy mówimy w obcym języku, nasze mózgi są bardzo pobudzone, ponieważ muszą znaleźć angielskie odpowiedniki dla wszystkich słów, które chcemy wypowiedzieć. Znajomość języka native speakera sprawia, że nauka słów jest tak samo skuteczna jak dziecięca zabawa. Nasza szkoła językowa może umówić się na konwersacje z native speakerami. To świetna okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe podczas nauki nowych zwrotów.
Najczęstsze błędy w skutecznej nauce słownictwa
Twoja nauka nie jest efektywna? Być może popełniasz jeden z następujących błędów: Brak snu negatywnie wpływa na pojemność pamięci Twojego mózgu. Niezbilansowana dieta, zwłaszcza niedobór potasu i magnezu. Nie ma przerw w nauce. Nieprawidłowości w nauce. Negatywny stosunek do nauki. Regularne kursy uzupełniające mogą zmotywować Cię do nauki języków i słownictwa. Czy warto zapisać się na kurs językowy? W naszej szkole chętnie przedstawimy Ci różne metody nauki, które można dostosować do Ciebie i Twoich preferencji.